Každý návštevník Bali má inú predstavu o ideálnej dovolenke a o tom, prečo na Bali letí. Veľa ľudí ma len vidinu krásnych pláži, nebíčkovo modrej vody, paliem a bambusových domčekov na vode (tie mimochodom hľadajte na Maldivách a nie na Bali :)). Chyba! Bali ukrýva obrovské množstva pokladov a miest, ktoré sa oplatí vidieť a o ktorých možno veľa ľudí cestujúcich sem ani len netuší.
5 miest, ktoré nesmiete vynechať pri návšteve Ubudu
Ubud market
Market v srdci mestečka Ubud na hlavnej ulici Jl. Raya Ubud je otvorený každý deň od skorých ranných hodín až do večera po západe slnka. Na markete nájdete tovar od výmyslu sveta od lokálnych potravín, ovocia, cez super hip oblečko, suveníry, no proste všetko čo môže jeden ázijský market schovávať. Návštevu marketu odporúčam nevynechať nielen všetkým shopaholikom, ale aj lovcom suvenírov! :)
O tom aké úlovky sme si tam kupili my pri našej nedávnej návšteve si môžete prečítať v mojom minulom poste na blogu TU.
Časova náročnosť: minimálne 45 minút (závisí na tom aký level shopaholika ste :))
Nutnosť navštíviť: 3 (1 je minimum a 5 maximum)
Cena: čo peňaženka zvládne
Cena: čo peňaženka zvládne
TIP: zjednávať a ešte raz zjednávať, prvotné ceny tovaru sú veľmi nadhodnotené a predavači to na Vás ako na všetkých turistov len skúšajú
#ekofriendly TIP: vezmite si so sebou vlastnú (ľanovú) tašku z domu, do ktorej si všetky nakúpené vecičky budete dávať, domáci nemajú úplne eko myslenie a tak Vám pri všetkej ochote zabalia aj predmet o veľkosti 5cm do dvoch sáčkov a ešte plastovej tašky
Tegelalang rýžové polia
Jedna z obžív ľudí na Bali je pestovanie ryže a keďže podnebie na to majú viac ako skvelé, môžu si dovoliť úrodu zbierať až 3x do roka. Rýžové polia su preto na Bali všade kam sa pozriete a je to jedna z najviac fotogenických panorám na svete! Fenomém fotiek rýžových polí na Bali existuje od pradávna a k jedným z TOP najnajvštevovanejším aj vďaka ich rozlohe a terasovému usporiadaniu sú určite Tegelalang rýžové polia len pár minút cesty za mestečkom Ubud. Polia okrem iného niesú len atrapa pre turistov, ale stále slúžiaca obživa lokálnych ľudí, ktorých tam môžete vidieť pri páci. Viem, znie to vtipne keď si predsavíte, že by si niekto chodil robiť fotky k Vám na záhradu za dom pri tom ako okopávate zemiaky, ale už ste niečo také niekedy videli naživo?! Pridávam dôkazy o tejto zelenej nádhere. :)
Časová náročnosť: 90 minút
Nutnosť navštíviť: 5 (1 je minimum a 5 maximum)
Cena: vstupné sa neplatí len poplatky na báze "donation" domácim, približne okolo 15 000 spolu/osoba
TIP: slušne odmietnite všetky ponuky na sprievodcov od lokálnych "obchodníkov", pretože si to celé zvládnete odchodiť aj sami, nezabudnite ale na veľké zásoby vody, dobrú obuv a nejaké drobné rupie, ktoré od Vás budú domáci chcieť ako sprepitné pri preliezaní práve ich políčkami :)
Toto ja volám nebo na zemi
Gunung Kawi chrám
Gunung Kawi komplex tvoria stále zachovalé zrúcaniny a zvyšky chrámu postaveného v 11. storočí počas dynastie Udayana, kde bol podľa nálezov pochovaný vtedajší kráľ, jeho manželka a ich traja synovia. Hlavná stena komplexu práve s týmito piatimi hrobkami je vysoká až 7-8 metrov, takže si zase raz uvedomíte ľudskú "maličkosť" na tomto svete. Ku komplexu vedú dlhočízne schody pozdĺž ktorých sa Vám domáci snažia predať suveníry a do toho sa Vám naskytnú panoramata rýžových polí.
Časová náročnosť: 60 minút
Nutnosť navštíviť: 3 (1 je minimum a 5 maximum)
Cena: 15 000 IDR/osoba
TIP: tu by som chcela varovať "srdiečkárov" a ľudí s nie dobrou fyzičkou/chorobami kolien aby si dobre zvážili svoje sily, cestu do komplexu tvoria schody ktoré v spojení s 35 stupňovou teplotou vzduchu nemusia byť tak ľahký oriešok pre každého
Hrobky kráľa a jeho rodiny z dynastie Udayana
Silu do šliapania k chrámu Vám dodávaju takéto výhľady
Schody do neba
Tirta Empul svätá voda
Tirta Empul v preklade tzv. "hot spring" je chrám, v ktorom platia pravidlá rešpektovania hinduizmu a tak Vám hneď na vchode uviažu okolo pása sarong. Vo vnútri chrámu nájdete prameň vyvierajúcej vody a tiež miesto, kde sa môžete okúpať v tejto svätej vode. Domáci si tam chodia svätiť jedlo, obety a modliť sa, takže v prípade že sa rozhodnete absolvovať tento rituál aj vy, dopredu si naštudujte čo všetko to obnáša, nech tam potom nestojíte doslova ako úd vo vode. V ďalšej časti Tirta Empul chrámu nájdete modlitebňu a tiež bazén s rybkami, ktoré sa Vám potešia najmä ak si pre ne nakúpite potravu a budete ich kŕmiť. Po ľavej strane chrámu je postavený obrovský palác z roku 1954 pôvodne vybudovaný pre vtedajšieho prezidenta.
Časová náročnosť: 45 minút
Nutnosť navštíviť: 3 (1 je minimu a 5 maximum)
Cena: 25 000 IDR/osoba
Starešina pri modlitbe
Krásna šťastná Pepka
Požehnanie v svätej vode dostal aj náš projekt GadoGado.cz
Tegenungan vodopády
Vodopády, o ktorých sme sa dozvedeli na poslednú chvíľu pred výletom boli našou poslednou zastávkou po celom dni a tak sme osvieženie len uvítali. Pri tejto prírodnej nádhere sa vôbec nebojte vyzliecť do plavok (do naha radšej neriskujte) a vykúpať sa tak spolu s ďalšími turistami a lokálcami. Príjemna teplota vody zaručene osvieži!
Časová náročnosť: 60 minút
Nutnosť navštíviť: 4 (1 je minimum a 5 maximum)
Cena: 10 000 IDR/osoba
Tak takto nejako vyzerá list TOP 5 "Musíte vidieť" miest v Ubudu a okolí, ktoré by som Vám odporúčala. Časovo sa to dá zvládnuť za jeden deň, ak vyrazíte skoro ráno a vrátite sa do hotela až niekedy za tmy. Inak odporúčam minimálne dva dni aby ste sami seba nemuseli vyslovene uštvať. Vrámci transportu bude najlacnejšia a aj najpohodlnejšia verzia ak si prenajmete skúter a pochodíte si to sami, zastavíte podľa vlastného uváženie kde a na ako dlho chcete. V prípade, že si na skúter netrúfate alebo cestujete skupina, prenajmite si auto aj so šoférom. Cena na 1 deň (10 hodín) sa pohybuje okolo 550 000 IDR/auto.
Ubud považujem za to pravé balijské, kde stále existuje rovnováha medzi množstvom turistov a pôvodnou kultúrou/prírodou/umením. Pre mňa je Ubud niečo ako spovednica, kam si chodím pravidelne každé 3 mesiace prečistiť hlavu a zrelaxovať sa.
Krásnu nedeľu a skúste aj vy aspoň na dnes vypnúť.
S láskou,
Juli
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára